Summer Futsal Week Cup: Slovensko víťazne

FUTSAL WEEK SUMMER CUP U-19
PRVÝ HRACÍ DEŇ:
SLOVENSKO – Poľsko 2:1 (1:1)
góly: Bačo, Marton

Slovenskí mladíci nastúpili hneď v úvode proti účastníkovi septembrových Majstrovstiev Európy - Poľsku. Prvých desať minút Poliaci mali jemne viac z hry, avšak pomaly preberali iniciatívu slovenskí futsalisti. Zvolili náročnú hru, s napádaním po celej ploche, prakticky počas celého zápasu. Postupom času si začali vytvárať šance, avšak táto činnosť bola slabšou stránkou ich výkonu. Opäť sa ukázalo, že vyrastá kvalitná generácia, ktorej sa oplatilo poctivo venovať. Hráči ako Ševčík, Marton, Bačo, Kollár, ale aj ostatní, možno by bolo potrebné vymenovať ďalších piatich, môžu byť nástupcami kvalitnej generácie terajších reprezentantov. Potešujúce je aj zistenie, že v Poreči chýbajúcich troch hráčov základnej zostavy dobre nahradili hráči, ktorí dostali šancu...
Víťazstvo potešilo, ale už je minulosťou. Zajtra Slovákov čaká Kosovo. Po prvých informáciách, že Kosovčania nepricestujú, kvôli vízam, z Poreči prišla informácia, že kosovská reprezentácia je už na ceste do miesta turnaja.

"Dnes sme chceli ukázať, že výkony, ale aj výsledky z kvalifikácie neboli dielom náhody, ale kvality hráčov. Ešte stále máme v hlavách 7 minút s Chorvátskom, ktoré nás stáli finálový turnaj a proti účastníkovi ME do 19 rokov sme išli s odhodlaním poraziť práve jedného z nich. Až na prvých pár minút som spokojný s výkonom hráčov. Kým v prvom polčase nás Poliaci ešte svojimi brejkovými situáciami trápili, tak v druhom sme prestali robiť chyby a vyvarovali sme sa zbytočným stratárm. Zajtra nás čaká Kosovo, o ktorom nemáme žiadne informácie, ale cieľ je jasný - potvrdiť kvalitu a ísť krok za krokom za našim cieľom." konštatoval tréner Branislav Škorec tesne po zápase.

Maďarsko – Lotyšsko 4:3 (1:1)

1. Slovensko -------------------1-1-0-0--2--1-3
2. Maďarsko --------------------1-1-0-0--4--3-3
3. Kosovo ----------------------0-0-0-0--0--0-0
4. Lotyšsko --------------------1-0-0-1--3--4-0
5. Poľsko ----------------------1-0-0-1--1--2-0

V prvý hrací deň nás čaká náš pravidelný súper POĽSKO, ktoré disponuje výbornou defenzívou a brankárom, ktorý bol veľkým strojcom úspechu Poľska v kvalifikácií vo Fínsku, z ktorej postúpili na septembrové ME U-19 v Rige. Dlhodobo už spolupracujú s UEFA na zdokonaľovaní trénerov a zachytávanie moderných trendov, aby toto všetko predávali hráčom. Výsledkom toho je aj postup mládežníckej reprezentácie na ME.
„Aj napriek tomu, že niektorí hráči mali dlhú futsalovú pauzu, od marca sa s futsalom nestretali tak sú pripravení. Dnes nás čaká Poľsko, mal som možnosť vidieť ich zápasy z kvalifikácie, kde sa potrápili v rozhodujúcom zápase s Francúzskom, ale poctivou defenzívou a výkonom brankára postúpili a môžu sa tak pripravovať na september v Rige. Toto je štýl, akým sa vždy prezentovali a aký praktizujú, niekedy kombinovaná, niekedy zónová obrana. Očakávam aj dnes, že nebudú hrať pressing, ale čakať na brejky a snažiť sa využiť naše chyby. Verím, že tých chýb bude čo najmenej a uspejeme my svojou aktivitou. Tak ako sme sa prezentovali v Karlovaci tak sa chceme aj v Poreci, s aktívnou defenzívou, s častým držaním lopty a nacvičenými situáciami.

DRUHÝ HRACÍ DEŇ:
Kosovo – SLOVENSKO 4:5 (3:4)
Zostava: Guniš (Kollár) - Ševčík, Marton, Vaktor, Bačo - Medoň, Keszi, Moravec, Zatúra, Lengyel, Trojan - nehral Kuruc (zranenie)
Góly: Ševčík 3, Medoň, Vaktor

Výborný vstup našich mladíkov bol ako z rozprávkovej knihy, v 10. sekunde sme sa ujali vedenia 1:0 a v 3. minúte mohlo byť aj štyri, šance Marton, Bača a Ševčíka však neskončili v bráne a prišiel trest. Najskôr lacné vyrovnanie na 1:1 a do 10. minúty už Kosovo otočilo skóre na 1:3. Stav nasvedčoval tomu, že treba niečo urobiť zo zápasom, niečo zmeniť a k zmene prišlo na brankárskom poste, ale aj v točení sa hráčov, keď do hry sa dostávali najlepší, najskúsenejší hráči. Aj vďaka tomu sme otočili polčasové skóre na 4:3, na súpera sme vyvíjali tlak, ale zároveň sme aj robili chyby, čo technickí hráči Kosova využívali. Do druhého polčasu sme nastúpili s jasným cieľom - neprispôsobiť sa tvrdej a futbalovej hre súpera a hrať futsal. V určitých momentoch sa nám to darilo, súper už mal iba sporadicky šance a naopak my sme zahadzovali jednu za druhou. Krásnou ukážkou je nepremenený pokutový kop na stavu 4:3 a následne z brejku gól na 4:4. Opäť sme museli hrať do plných, tvoriť a snažiť sa o víťazný gól. Šancí bolo naozaj dosť, ale aj tvrdosti súpera, na ktorú doplatil Marton, ktorý už na turnaji pravdepodobne dohral a bez zdravotnej služby, ale aj zatvorenej polikliniky iba tŕpneme a čakáme. Okrem tvrdosti ukázali Kosovčania aj svoju náturu, keď súperov hráč išiel okolo lavičky a opľul našich hráčov, čím nám daroval hru na 4 na 3. V nej sme však neplnili pokyny trénera, hrali všetko pomaly a aj nepresne. Vykúpením prišiel 6. faul Kosova a následný priamy kop, z ktorého trafil Ševčík na 5:4. Do konca zápasu sa už nič neudialo, pretože Kosovo aj chcelo hrať power-play, ale bez dresu to nešlo. Do konca zápasu sme mali loptu na svojich halovkách a víťazstvo sme udržali. Vydreté, ale zaslúžené víťazstvo, aj keď nie pri optimálnom výkone.
"Dnes už môžeme iba konštatovať a hovoriť ak by, ale na ak by sa nehrá a sami sme Kosovcov držali v hre svojou nepresnosťou, nepremieňaním šancí a ľahkovážnosťou. Hodnotiť hráčov po druhom zápase je úplne zbytočné, pretože máme pred sebou ešte ďalšie dva zápasy a bol to určite iný výkon ako s Poľskom, spokojný som nebol. Podľa výkonu s Kosovom prispôsobíme aj najdôležitejší zápas na turnaji s Maďarskom. Veľmi ma mrzí zranenie Martona, ktorý hrá vo veľkej pohode a bude chýbať, nahradiť ho musia iní. Vo štvrtok máme deň voľna a zregenerovanie a doliečenie zranených hráčov.", konštatoval tréner Branislav Škorec po zápase.

Strelec 3 gólov Matúš Ševčík: "Zápas bol pre nás veľmi ťažký keďže sme nevedeli čo čakať od Kosova. V úvodných 20-tich sekundách sme strelili prvý gól, ale ako sme mohli vidieť skôr nám to uškodilo ako pomohlo, pretože  sme prestali hrať a mysleli si, že to pôjde samo. Kosovo zrazu vyhrávalo 3:1 a my sme sa museli vzchopiť. Podarilo sa nám ešte do polčasu otočiť stav v náš prospech, takže do šatni sa odchádzalo za stavu 4:3. V druhom polčase Kosovo opäť vyrovnalo ale dokázali sme zvýšiť po úspešne premenenej "10tke". Konečný stav 5:4 nám ukázal, že musíme popracovať hlavne na zakončení, pretože toľko nevyužitých šancí nás bude mrzieť v iných zápasoch."
Kristián Medon: "Zápas sme začali veľmi dobre rýchlym gólom a dobrým tlakom na súpera, ale šance sme nepremenili, súper nás potom potrestal z brejkov z nášho podcenenia defenzívnych situácií. Po time-oute, kde nám tréner dohovoril a namotivoval, sme začali opäť hrať a podarilo sa nám do polčasu otočiť skóre z 1:3 na 4:3. Do druhého polčasu sme išli s tým, že chceme ešte pridať na tempe. Mali sme opäť veľa šancí, ktoré sme nepremenili, ale nakoniec sme to zvládli a zápas vyhrali."
Patrik Guniš, brankár: " Včerajší zápas bol pre mňa veľká výzva, keďže to bol môj prvý reprezentačný zápas. Kosovo sme vôbec nepoznali, čiže sme nevedeli čo máme od nich čakať. Začiatok zápasu nám vyšiel na výbornú už v 10. sekunde sme skórovali. Súper to, ale nevzdal a dokázal nám streliť 3 rýchle a zbytočné góly. Ďalej, už hra patrila nám a vyrovnali sme. Po vyrovnávacom góle ma tréner prestriedal s druhým brankárom, keďže trebalo hru oživiť. Prvý polčas sme nakoniec vyhrali 4:3. V druhom polčase sme my aj Kosovo dokázali streliť po jednom góle a po množstve ďalších nevyužitých šanciach sme sa nakoniec tešili z víťazstva 5:4.  "
Filip Vaktor, kapitán tímu: "O tomto súperovi sme vôbec nič nevedeli, dokonca ani to či vôbec prídu a odohrajú s nami zápas. Nakoniec, ale prišli a do zápasu sme vstúpili vynikajúco, keď hneď z rozohrávky sme dali gól. Potom sme sa, ale nepochopiteľne začali naháňať za ďalšími gólmi a úplne sme sa prispôsobili ich futbalovej hre, zabudli sme na taktické pokyny, boli sme zbrklí a razom bolo 3:1 pre Kosovo. Nakoniec sa nám zápas pomocou dobrého kolektívneho výkonu podarilo otočiť a získali sme dôležité tri body. Zo zápasov s takýmito súpermi nemáme žiadne skúsenosti a bolo to vidieť, stále sa učíme a ideme od zápasu k zápasu."

gól: Bačo

Zatiaľ sa napĺňajú slová trénera Branislava Škorca "...táto generácia je už aj mentálne pripravená vyhrávať..."
Aj v treťom zápase turnaja FUTSAL WEEK SUMMER CUP U-19 slovenskí mladíci vyhrali. Porazili susedov z Maďarska 1:0 a po víťazstve Kosova nad Lotyšskom v predstihu sa stali víťazmi turnaja, v ktorom hrajú aj dvaja účastníci septembrových ME.
Partia okolo kapitána Vaktora a lídra tímu Ševčíka sa vyprofilovala na kvalitný tím vo svojej vekovej kategórii, nielen po futsalovej stránke, ale aj po mentálnej. V tíme platia pravidlá a hráčov tréneri naučili, že len poctivá práca a pokora ich posunie vyššie. Slovenskému futsalu pravdepodobne vyrastá podobná partia ako "Bačova U-21 z Petrohradu".
Proti maďarským rovesníkom niektorí slovenskí reprezentanti nastúpili so sebazaprením, ale odhodlaním nechať všetko na ihrisku. Od začiatku zápasu maďarskí futsalisti vsadili na ofenzívu, vediac, že len víťazstvo ich udrží v hre o víťazstvo v turnaji. Prvých 10 minút mali viac z hry, po prvej polovici prvého polčasu sa začali presadzovať už slovenskí reprezentanti. Druhý polčas bol naoko vyrovnaný avšak pozorná obrana nedovolila ani raz za polčas súperovi ohroziť brankára Pecha.
Slovenskí futsalisti hrali v "zúženom režime", zápas odtiahla zúžená zostava. Podľa slov trénera Škorca chcú, samozrejme, zajtra poraziť aj Lotyšsko, avšak v poslednom zápase dostanú šancu hráči, ktorí proti Maďarsku hrali menej, či vôbec. V tíme U-19 je každý hráč rovnocenný, každý má svoju kvalitu, svoje miesto, svoje poslanie, každý je potrebný v čase, kedy sa na neho tréner a tím spoľahne.
Každé turnajové víťazstvo je cenné, hlavne ak ich má Slovenský futsal ako šafránu. Je nutné učiť, hlavne mladých športovcov, pracovať v každej situácii rovnako, či sa jedná o vážne kvalifikačné podujatie, alebo dedinský turnaj.  Keď sa to naučia, potom môžu skutočne napredovať.

Sebastián Bačo, strelec jediného gólu: "Na dnešný zápas som aj so Ševčíkom nebol v najlepšom fyzickom stave, no tak ako my dvaja, tak aj celý tím bol nastavený na 3 body proti súperovi, ktorý bol pre nás katom za posledné 2 roky. Dodržiavali sme taktické pokyny trénera, súpera sme do hry a ani do žiadneho tlaku nepúšťali. Hoci nám odmenou bol len jeden gól, stačilo to na vytúžené 3 body."
Marek Kuruc: "Dnes sme odohrali bojovný zápas proti nepríjemnému súperovi z Maďarska. Tešiť nás môže výhra, i keď sme sa nedokázali vyvarovať chybám v obrane, ktoré vznikali zlou komunikáciou. Počas celého zápasu sme ale podľa mňa boli lepším tímom a 3 body sú zaslúžené."
Pavol Pecho, brankár zápasu: "Zápas proti Maďarsku bol veľmi zaujímavý. Prvý polčas sme mali veľa šancí, z ktorých sme využili iba jednu. Maďari sa prvý polčas nedostali do ničoho. Druhý polčas, Maďari zvýšili tempo, mali veľa príležitostí, ale do zakončenia sa nedostali. A my sme už našich šancí nevedeli dať gól. Zápas hodnotím tak, že chlapci makali a snažili sa, pomáhali mi, takže som nemal veľa roboty."

Tabuľka
1. Slovensko -------------------3-3-0-0--8--5-9
2. Kosovo ----------------------3-2-0-1-12--9-6
3. Maďarsko --------------------4-1-1-2-10-12-4
4. Lotyšsko --------------------3-1-0-2--8-10-3
5. Poľsko ----------------------3-0-1-2--7--9-1

Vo štvrtok mala reprezentácia do 19 rokov na turnaji Summer Futsal Week Cup, v Poreči voľno a využili ho najmä na relax, oddych a hlavne na doliečenie zranení z predošlých zápasov. Hneď doobeda absolvovali hráči povinnú regeneráciu - 30 minútové plávanie v mori. Následne počas dňa oddychovali a po večeri, po 30 minútovej prechádzke, sa dostali až do centra Poreču.
Dnes, piatok, o 14.00 h nás čaká ťažký súper, s ktorým v posledných rokoch máme negatívnu bilanciu, ktorý nám vždy robil problém s ich hrou - "stiahnutá zóna" a vyrážanie do protiútokov, rovnako aj prepracované štandardné situácie. Práve toto je najsilnejšia zbraň Maďarska, ktorú musíme eliminovať a vyvarovať sa defenzívnych chýb.
Turnaj majú naši mladíci veľmi dobre rozohraný, s dvoma výhrami sa usadili na čele turnaja a "step by step" si idú za svojím cieľom, učiť sa vyhrávať najbližší zápas! Dnes to chce podať ešte lepší výkon ako s Kosovom a nadviazať na aktívnu hru, ktorú si v U-19 vštepujú do hláv už skoro rok a s ktorou sa prezentuje táto futsalová generácia.
Live stream môžete sledovať na: http://futsalweek.com/watch-games-live/, kde sa iba prekliknete na facebookovú stránku Futsal Week.

"Do brány sa dnes postaví Pecho, do hry určite nezasiahne Marton, ktorý v zápase s Kosovom ani nedohral a bol odnesený na rukách asistenta do kabíny, otázny štart je aj nad zraneným Kurucom a ráno sa s horúčkami zobudil Bačo a Ševčík. Po troch stratách pred turnajom sú toto ďalšie tri a veľmi citeľné. Až tesne pred zápasom sa uvidí kto vôbec nastúpi a či vôbec. Viem, že každý hráč dá do toho všetko tak ako očakávame, aby sme boli spokojní všetci. Táto generácia je už aj mentálne pripravená vyhrávať a aj za nepriaznivého stavu nedať hlavy dole, bojovať do poslednej sekundy. Mrzia ma zbytočné zranenia, ale tie vyplývajú aj z faktu, že futsalová liga sa skončí v marci, apríli a potom sa kluby stretávajú s halou, resp. futsalovou loptou až v auguste, čo pri väčšej záťaži je veľmi negatívne," zhodnotil situáciu pred zápasom tréner Branislav Škorec.

PIATY HRACÍ DEŇ:
Slovensko – Lotyšsko 5:4 (1:3)
góly: Marton, Medoň po 2, Vaktor

Branislav Škorec, tréner U-19: "Do zápasu sme išli s cieľom vyhrať, všetko sme tomu podriadili. Na ihrisku to však v prvom polčase tak nevyzeralo, Lotyši sa snažili kúskovať hru a čo najviac provokovať, aj preto a nielen preto, sme prehrali polčas 1:3. Cez polčas som prízvukoval hráčom čo musia zmeniť, aby sme uspeli a som rád, že si to zobrali k srdcu. Celý druhý polčas sme Lotyšov svojou aktivitou nepustili ani len na našu polovicu a iba som čakal, kedy sa presadíme aj gólovo. V 22. min. sme ešte inkasovali na 1:4, ale za ďalších 18 minút sme vyvinuli veľký tlak a štyrmi gólmi v rade skóre otočili. Ukázala sa sila kolektívu a som rád, že s takýmito hráčmi môžem pracovať a posúvať hranice tejto generácie vyššie a vyššie. Tešíme sa na ďalšie výzvy, najbližšie v auguste preveríme účastníka ME U-19 – Holandsko."

Kevin Kollar, brankár: „Do zápasu sme vybehli s jasným cieľom vyhrať. Vedeli sme, že aj keď sa nám nepodarí vyhrať, tak sa staneme celkovými víťazmi turnaja. Miesto toho, aby sme mali ,,ľahšie nohy,, a s pocitom, že nemusíme, tak po prvom polčase sme prehrávali 1:3. Do druhého polčasu sme išli s vedomím, že už sa nám jeden obrat podaril (bolo to proti Kosovu) aj keď sme vedeli, že ľahké to nebude. Keď Lotyšsko dalo gól na 1:4, tak namiesto toho, aby sme zavesili hlavu, naopak sme ožili. Hneď sa nám podarilo znížiť na 2:4. Zápas bol nervózny od začiatku, načo sme doplatili my aj súper po jednej červenej karte ešte v prvom polčase. Čím bol koniec bližšie, tým viac sme vedeli, že ich môžeme poraziť. A tak sa aj stalo znížili sme na 3:4 a asi 2 min pred koncom sme šli do power-play. Netrvalo dlho a stav bol 4:4. V power-play sme pokračovali a vyplatilo sa. Gól na 5:4 prišiel 55 sekúnd pred koncom. V tej chvíli vybehla celá lavička na ihrisko. Proste neskutočný pocit. Ale ešte nebolo dobojované. 55 sekúnd do konca. Našťastie sme ich zvládli a som za to nesmierne rád. Turnaj sme nevyhrali ako tím, ale dovolil by som si povedať, ako jedna veľká rodina. Ďakujem chlapcom za krásny turnaj a dúfam, že takých momentov príde ešte veľa.“

Rado Moravvec, hráč U-19: „Proti Lotyšom sme nastúpili vo veľmi nabudenej nálade. Chceli sme celý turnaj dotiahnuť do šťastného konca, aj napriek tomu, že sme už boli jeho víťazi. Nuž, to by sme neboli my, aby sme si nepohádzali pár klackov pod nohy, ale to nevadí. :--) Začali sme tak, ako sme ukončili predchádzajúce zápasy. Boli sme efektívni v zakladaní šancí, razantne a tvrdo sme dostupovali súpera a snažili sa držať loptu na nohe. Mali sme viacero gólových šancí, ktoré sme bohužiaľ nepremenili. V prvom polčase nás viackrát potrestali Lotyši. Naša neistota začala na to nadväzovať. Po našom prvom strelenom góle sa súper trochu rozčertil a začal nám trochu brnkať na nos. Následne sa začali vytvárať konflikty a hádky medzi hráčmi. Padli 2 červené karty, ktoré celé dianie veľmi utlmili. Počas prestávky sme si vyvetrali hlavy a nastúpili s chladnými hlavami. Znovu sme si vytvorili prevahu na ihrisku čo sa týka medzihry. Zefektívnili sme koncovku a dokázali streliť góly. Lotyši zneistili, vedeli, že sme to my, kto vyhrá. Minútu do konca sme dali gól a doplietli sme našu víťaznú šnúru. :--) Pozdravujem rodinku a pána Štaffena. Ďakujem všetkým za všetko.“

Najlepší strelec: Drilon Maxharraj (Kosovo), 7 gólov
Najlepší brankár: Kevin Kollar (Slovensko)

Udalosti

Žiadne nadchádzajúce udalosti pre tento tím.

Posledných 30 dní: 179 | Posledných 7 dní: 39 | Posledný deň: 5

© 2019 Wild Boys 02 Bratislava | Všetky práva vyhradené | wildboysbratislava@gmail.com